شما اینجا هستید

دیگر رسانه ها » گفتگوی ویژه خبرگزاری آوا با مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور

دکتر محمودی؛ مدیر کل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور ایران که برای شرکت در دومین همایش کمیته هماهنگی ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی منطقه پنج این کشور، به مشهد مقدس سفر کرده بود، گفت: برای ساماندهی و همفکری و بروز رسانی طرح ها و بهره برداری از ظرفیت ها، دومین همایش مدیران  استانهای مهم و مهاجر پذیر به میزبانی خراسان رضوی دایر شده است.
وی اتباع افغانستانی ساکن در ایران را به دو گروه مجاز و غیر مجاز تقسیم کرد و گفت : تمام برنامه ریزی ها برای قشر مجاز  صورت می گیرند که دارای کارت آمایش، گذرنامه می باشند .

طرح آمایش چهارده
دکتر محمودی با بیان اینکه داشتن مدرک معتبر برای دریافت خدمات الزامی می باشد، از آغاز طرح آمایش چهارده ویژه دارندگان کارت از ۱۳۹۸/۰۲/۲۱ در سراسر ایران خبر داد و بر شرکت تمام واجدین الشرایط در این طرح تاکید کرد.

تعیین تکلیف مهاجرین سرشماری شده در سال ۹۵
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در ادامه مصاحبه با خبرگزاری ، از طرح تعیین تکلیف مهاجرینی خبر داد که در سرشماری غیر مجازین در سال ۹۵ شرکت کرده اند.
وی گفت که این طرح نیز همزمان با آمایش چهارده آغاز می شود.

سیم کارت
دکتر محمودی با بیان اینکه اکثر مهاجرین در ابتدای امر به طور غیر قانونی وارد ایران شده اند ، و سپس با دریافت مدرک اقامتی مجاز شده اند، به بروز برخی از مشکلات در خصوص کارت ها بانکی و سیم کارت برای مهاجرین اشاره نمود و گفت: با رایزنی های صورت گرفته این مشکلات کاهش یافته و در حال حل شدن می باشند .
وی گفت: باید تمام مهاجرین از سیم کارتی که به نام خودشان ثبت شده، استفاده کنند   ودر همین راستا، کسانی که در طرح آمایش شرکت و از طریق سازمان تامین اجتماعی بیمه شوند ، از سوی یکی از اپراتورها (رایتل) سیم کارت رایگان دریافت می کنند.

شغل ها خود اظهاری می شوند
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر ایجاد محدودیت برای انتخاب شغل از سوی اتباع هنگام دریافت کارت کار در این اواخر، خاطر نشان کرد: بر اساس سرشماری مشاغل اتباع خارجی که از اواخر سال گذشته آغاز و همچنان ادامه دارد، و با تعامل و رایزنی با  آقای ابراهیمی ؛ مدیر کل اشتغال اتباع خارجی وزارت کار صورت گرفت، قرار شد که علاوه بر لیست مشاغلی که از سوی وزارت کار ارائه شده است، شغل  اتباع بر اساس اظهارات خود آنها در کارت کار قید شود.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور بار دیگر تاکید کرد: تمام برنامه ریزی ها و تصمیم ها در مورد آینده مهاجرین افغانستانی بر اساس نتایج سرشماری ها صورت می گیرد پس تمام مهاجرین برای کاهش مشکلات و رفع نواقص در طرح هایی که از سوی ادارات کل امور اتباع و مهاجرین خارجی در سراسر ایران  اجرا  می شود، شرکت نمایند.

گواهینامه رانندگی برای دارندگان کارت آمایش

دکتر محمودی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه با وجود دستورالعمل وزارت کشور مبنی بر صدور گواهینامه برای دارندگان کارت آمایش معتبر  و درباره عدم اجرای آن در خراسان رضوی گفت: این دستور العمل در برخی  از استان های اجرایی شده اما چون متولی صدور گواهینمامه پلیس راهنمایی و رانندگی می باشد، باید برای برداشتن موانع احتمالی با آنها رایزنی صورت گیرد.
وی از آقای قاسمی؛ مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی خواست تا این موضوع را از طریق تهران پیگیری نمایند تا هرچه زودتر دستور العمل صدور گواهینامه برای دارندگان کارت آمایش در خراسان رضوی نیز آغاز شود.

دکتر محمودی  بر تعامل بیشتر با رسانه ها برای اطلاع رسانی گسترده در مورد مسائل مرتبط با مهاجرین افغانستانی تاکید کرد.

منبع خبر : خبرگزاری صدای افغان (آوا)

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

اطلاع رسانی کارت اقامت اتباع افغانستان | اخبار مربوط به اقامت | اشتغال | تحصیل | ازدواج | بیمه | نوبت دهی سفارت افغانستان