بازرسی کارگاههای دارای شاغلین خارجی جهت بهره مندی از بیمه تامین اجتماعی (پس از آمایش 14)

شما اینجا هستید

اخبار » بازرسی کارگاههای دارای شاغلین خارجی جهت بهره مندی از بیمه تامین اجتماعی (پس از آمایش 14)

جلسه هم اندیشی تعامل ادارات کل اتباع و وصول حق بیمه درخصوص افزایش تعداد بیمه شدگان مشمول قانون تأمین اجتماعی به صورت ویدئو کنفرانسی و با حضور معاونین حوزه های مذکور و مدیران کل یا معاونین بیمه ای، رابطان اتباع، روسای واحدهای بازرسی، نامنویسی و حساب های انفرادی، امور فنی بیمه شدگان، رابطان کارگزاری 19 اداره کل تامین اجتماعی از سراسر کشور در محل ستاد این سازمان برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، در این جلسه مسائل بیمه ای مرتبط با فرایند طرح آمایش مرحله چهاردهم( صدور و تمدید مجوز اقامت) و طرح صدور، تمدید و تجدید پروانه کار اتباع عراق و افغانستان در سال جاری که از 25 خرداد در استان های اصفهان، خوزستان، تهران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قم، بوشهر، هرمزگان، مرکزی، سمنان، سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، گلستان، البرز، فارس و قزوین برگزار خواهد شد، تبیین و تشریح شد.

مهراد ابراهیم زاده معاون امور بیمه اتباع خارجی اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی با اشاره به ضرورت برگزاری این نشست گفت: در سال 95 با اجرای آمایش مرحله دوازدهم 241 هزار پروانه کار برای اتباع خارجی در 19 استان کشور صادر شد . این رقم در سال 96 به 61 هزار مورد رسید و در سال 97 در طول آمایش مرحله سیزدهم فقط 30 هزار پروانه کار برای اتباع خارجی که متقاضی اشتغال قانونی در کشور بودند صادر شد.
ابراهیم زاده با بیان اینکه مرحله چهاردهم آمایش با حضور نمایندگان وزارت خانه های کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در دفتر خدمات اتباع خارجی(دفاتر کفالت) انجام می شود، افزود: در دفاتر کفالت هم امور صدور و یا تمدید کارت اقامت انجام می شود و هم پروانه کاردر این دفاتر صادر می شود.
وی گفت: به استناد دستورالعمل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تمدید و تجدید پروانه های کار اتباع منوط به تعیین وضعیت بیمه پردازی آنان در سازمان تامین اجتماعی است که با هماهنگی های انجام شده با اداره کل اشتغال اتباع خارجی، اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور و دفاترخدمات اتباع خارجی، لیست اسامی اتباع خارجی ثبت نام شده به منظور تمدید و تجدید پروانه کار به سازمان تأمین اجتماعی ارسال و بازرسان سازمان از صحت و سقم آدرس کارفرمایان اطمینان حاصل می کنند.
ابراهیم زاده تصریح کرد: در این مرحله آمایش سازمان تامین اجتماعی نیز همکاری می کند. این سازمان باید از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کند و تلاش کنیم جامعه 350 هزار نفری از اتباع خارجی که شرایط قانونی کار در کشور دارند و مشمول ماده 5 قانون تامین اجتماعی می شوند را به گروه بیمه پردازان این سازمان اضافه کنیم.

وی گفت: تعامل مطلوبتر میان ادارات تامین اجتماعی و کار و اتباع خارجی در استانداری ها ایجاد شود تا زمینه بیمه شدن اتباع خارجی مجاز در کشور فراهم شود.
پرستو حجازی معاون اجرائیات وصول حق بیمه سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست گفت: توسعه پوشش بیمه ای در کشور از اهداف این سازمان در سالجاری است و بیمه پردازی اتباع خارجی مجاز نیز یکی از راههای گسترش بیمه در کشور محسوب می شود و پس از اطلاعات ماخوذه از آمایش، بازرسی های این سازمان برای برخورداری اتباع خارجی از بیمه آغاز می شود.
راحله سادات حسینی رئیس گروه بازرسی کارگاههای اداره کل وصول حق بیمه سازمان تامین اجتماعی نیز فرایند بازرسی بیمه شدگان خارجی شاغل در کارگاهها را تشریح کرد.

منبع : اداره کل تامین اجتماعی اتباع خارجی